Shopping cart
0.00₺

Bu 10 egzersiz, çocuğun ayağını sağlıklı gelişiminde destekler

Erken yaşlardan itibaren ayak kasları eğitilebilir ve böylece dizleri, kalçaları ve sırtını güçlendirir. Düzenli ayak egzersizi basit ve etkili bir önleyici önlemdir ve erken egzersizdir. Çok az çabayla bile, bu ayak kaslarını güçlendirir ve koordinasyonu ve ince motor becerilerini geliştirir.

Bu, birçok fayda ile sonuçlanır:

  • Sağlıklı ayak kemeri oluşturarak batan ve yayvan ayaktan kaçınmak,
  • Denge ve duruş iyileştirme,
  • İnce motor zorluklarda konsantrasyon egzersizi,
  • ortak yumuşak hareketler,
  • Tonlu kaslar ve gelişmiş motor beceriler nedeniyle düşük yaralanma riskiyle performansı arttırın .

Ayak egzersizi eğlenceli bir şekilde yapıldığında özellikle eğlencelidir. Halı, kum veya çim gibi farklı yüzeyler bile çeşitlilik getirir. Oyunlara çok sayıda çocuk katılırsa en çok eğlence yapılacaktır.

1. Parmak uçlarınızla mermerleri kavrama

Bazı mermer veya küçük taşlar zemine dağılmıştır. Çocuk ayak parmakları ile dururken onları almaya çalışmalı ve bir şeyleri yerden kaldırmalıdır. Bu egzersiz her iki ayağa dönüşümlü olarak tekrarlanmalıdır. Yeni başlayanlar için, doldurulmuş hayvanlar gibi daha esnek ürünler kullanılabilir – bu biraz daha kolaydır ve çocuğu sinirlendirmez.

Ayak egzersizi - ayak parmaklarınızla mermerler alın

2. Geometrik figürler ayak tabanı ile çizilir.

Ayaklar önce sadece küçük bir topun üzerinden yuvarlanmalıdır. Daha sonra çocuk, topları sekizdir, daireleri ve kareleri “boyamalıdır”. Bu, iyi motor becerileri teşvik eder. Topları olan bir top kullanıldığında oyun daha kolay hale gelir.

Ayak Jimnastik - geometrik figürler çizme

3. Parmaklarınla ​​sallamak

Çocuk ayaklarını sallıyor – mendili ya da parmaklarının arasına sıkıştıran ipek bir eşarp ile. En iyi oturma. Çocuk ayakta dururken zorluk seviyesi artar. Bu durumda, denge de eğitilmiştir.

Jimnastik - ayak parmaklarını sallayarak

4. ayakları ile yaratıcı boyama

Çocuk bir kağıdın üzerine bir kalemle veya fırçayla – elbette, ayaklarla veya ayak parmaklarıyla boyamalıdır. Kağıt sabitlenip yere yapıştırıldığında işler daha kolay hale gelir. Doğrudan aklınıza gelenleri boyanır.

Ayak jimnastik yaratıcı resim

5. ayaklarınızla savaş Tug

Bunun için bir çift olmalısın. Bir bez ayak parmaklarının arasına kelepçelenir ve komut üzerine aynı anda çekilir. Otururken, ellerinizle desteklenmeniz önemlidir.

Ayak Jimnastiği Ayaklarınızla Savaş Halatı

6. Farkıyla kör inek

Bunun için farklı yüzeylere ihtiyaç var: toprak, yosun, çimen, yumuşak taşlar, kum, … seni iyi hissettiren her şey. Çocuk gözü kapalı. Sonra el üstünde farklı yüzeylerin üzerinden geçerek ne hissettiğini ve neye inandığını, ne hakkında olduğunu anlatır. Çok sayıda çocuk koşarken omuzlarına katılır ve omuzlarını tutarsa ​​özellikle eğlencelidir. Bu oyun içeride de oynanabilir. Saksıları veya kapları farklı malzemelerle doldurun, çocuğun içeri girmesine ve hissetmesine izin verin. 

Kör inek oyna

7. röle yarışı

Bunun için bir teşvik var: Bu oyunda iki karşıt bitiş çizgisinden birinin arkasında sıralanan iki takıma ihtiyacınız var. Yerde bitiş çizgisinde taşınması gereken birkaç mermer var. Bunu yapmak için, çocuk mermerleri birer birer alır ve diğer ayağa bitiş çizgisine doğru atlar. Mermer kısaca arkasında saklanmalıdır. Sonra mermer diğer ayakla tekrar toplanır ve geri çekilir. Bu mermer çizginin arkasına geçtiğinde, takımdaki bir sonraki çocuk başlayabilir. Kazanan, tüm mermerleri bitiş çizgisinin arkasına taşıyan ilk takımdı.

bayrak yarışı

8. hatta koşmak

Yere bir ip veya ölçüm bandı döşenmiştir. Şimdi çocuk dengelemek zorunda. Bir ayağı diğerinin önünde. Leylek geçidindeki bir bacağın havaya kaldırılması ve en az 3 saniye tutulmasıyla zorluk seviyesi arttırılabilir.

Ayak egzersizi - çizgide koşmak

9. Gazeteyi kopyalayın

Bu çok yorucu: Ayaklarınızla kağıt mendiller veya gazete yırtılmalıdır.

Ayak Jimnastik - ayaklarınızla gazete rip

10. çubuk yeterli

Bu aynı zamanda eğlenceli: Çocuklar bir daireye otururlar veya otururlar ve birbirlerine parmak uçları ile tutulan ve bir sonraki çocuğa geçen küçük çubuk veya çubuklardan geçerler. Onu düşüren, yok edilir.

Küçük sopalarla el

 

 Ayrıca şunu da oku:

yalınayak mağazaları İyi koşu ayakkabılarını yapan nedir

 

Çocukların dışarıda kaygısız ve korumasız yalınayak çevresinde dolanabilmesi için leguanito yalınayak ayakkabılarımızı tavsiye ediyoruz:

Open chat