Shopping cart
0.00₺

Tüm çocukların yüzde 98’i dünyaya sağlıklı ayakla geliyor, zaten tüm anaokulu çocuklarının yüzde 12’si ayak kusurlu. Çocukların sadece yüzde 40’ı büyüdüklerinde sağlıklı ayaklara sahiptir. Bu, “Test bankındaki çocukların ayakları” çalışmasından endişe verici bir bulgudur. En uygun olmayan ayakkabılar, bir çocuğun ayaklarının düzgün ve doğal olarak gelişemediği için suçlamaktır. Çünkü hepsinden önemlisi: Yeri.

Ayakların yapılanması bitmez, ancak yıllar geçtikçe gelişir

Bebek ayaklar başlangıçta bir tahta (düz ayak) olarak düz, büyük baş ve gövde ile orantılı değildir ve kendi ağırlıklarını bile kaldıramadılar. Bu ortalama olarak, sadece yaşamın ilk yılının tamamlanmasıyla sonuçlanır. O zaman bebek ayakları o kadar gelişti ki ağırlığı kısa tutabildiler. 
Çok hızlı bir şekilde ayaklar vücudu daha uzun ve daha uzun süre taşımayı başarır. Bu işi ömür boyu yapıp yapamayacakları, genellikle bu önemli ilk yıllarda karar verir. Zira ayakların rahatsız edilmeden büyümesi gerekir, özellikle gelişmek için ve hepsinden öte, bu hareket serbestliği gerektirir. Koşulsuz olarak yardımcı olacak olan: Mümkün olduğunca yalınayak koşun. Bu, çocuğun ayağının sağlıklı bir şekilde gelişmesini teşvik eder, kas-iskelet sistemine kalıcı zarar vermesini önler ve tortuları sıklıkla gereksiz kılar. Ayakları korumak için koşu ayakkabısı kullanılması tavsiye edilir.

 

Ayaklar bitmedi, ancak yıllar geçtikçe gelişiyor

Bebek ayaklar başlangıçta bir tahta (düz ayak) olarak düz, büyük baş ve gövde ile orantılı değildir ve kendi ağırlıklarını bile kaldıramadılar. Bu ortalama olarak, sadece yaşamın ilk yılının tamamlanmasıyla sonuçlanır. O zaman bebek ayakları o kadar gelişti ki ağırlığı kısa tutabildiler. 
Çok hızlı bir şekilde ayaklar vücudu daha uzun ve daha uzun süre taşımayı başarır. Bu işi ömür boyu yapıp yapamayacakları, genellikle bu önemli ilk yıllarda karar verir. Zira ayakların rahatsız edilmeden büyümesi gerekir, özellikle gelişmek için ve hepsinden öte, bu hareket serbestliği gerektirir. Koşulsuz olarakyardımcı olan şey: Mümkün olduğunca yalınayak koşun.Bu, çocuğun ayağının sağlıklı bir şekilde gelişmesini teşvik eder, kas-iskelet sistemine kalıcı zarar vermesini önler ve tortuları sıklıkla gereksiz kılar. Ayakları korumak için koşu ayakkabısı kullanılması tavsiye edilir.

ayak deformiteleri

Ayaklar için hareket özgürlüğü

Çocuk ne kadar küçükse, ayak o kadar hassas olur. Çok sıkı çoraplar ayakları bükülerek daraltabilir. Sağlıklı ve güçlü bir ayak kemeri, ayaklar serbestçe yalınayak hareket ettiğinde en iyi şekilde gelişir. Alternatif olarak, kaymaz çoraplarda veya ayak tabanındaki sivilce ile tayt. Özellikle farklı yüzeylerde doğada çalışan yalınayak çocuk ayakları için sağlıklıdır – bu yetişkin ayakları için de geçerlidir. Yalınayak yürümek, güçlü ayak kaslarının gelişimini destekler ve ayağın kemerini güçlendirir.

Bir çift koşu ayakkabısı ile yürümeyi öğrenin – Çocukların ayakları nasıl iyi gelişir?

Kum veya çayır gibi tümseklerde koşmak ayak bileğini ve tutma aparatını güçlendirir. Farklı hareket türlerinde – yürümek, koşmak, atlamak, dengelemek – kaslar çeşitlidir. Bu kaslar tüm tutma aparatının eğitimi için temel oluşturur: Daha sonra diz, kalça ve sırt sağlığı ve bir kişinin hareketliliği ayakların gelişimine büyük ölçüde bağlıdır, ayak sağlığı tüm vücudu etkiler.

Taşıyıcı ayak

Ayaklar çok esnektir ve daha sonra esnek ve esnek kalır. Özgürce gelişmelerine izin verin. Çok sayıda kas ve bağ, hemen hemen her yöne hareketleri mümkün kılar. Bu bizi kararlı kılacaktır çünkü dengede kalabiliriz. Ayaklarımız vücudumuzda destek, denge ve esneklik sağlar.

ayak kaslarıYürürken ayağın boyuna ve enine kemeri süspansiyon görevi görür. Bu iki tonoz kaslarla desteklenir ve bağlar ve tendonlarla stabilize edilir. Bu yapı sayesinde sağlıklı ayaklar asla tüm yüzeye yatmaz. Sonuç olarak, vücut ağırlığı optimum şekilde dağıtılabilir ve yastıklama ayağın vücut ağırlığını almasına izin verir. 
Tabanın süspansiyon için de önemli bir işlevi vardır: Yürüme, koşma ve zıplama stresine dayanmak için son derece önemli olan yağ yastıkları içerir. Zaten bu katman yürürken topuk altında yarıya sıkıştırılır. 

Çocukların ayaklarının gelişimi sadece yetişkinliğe girme ile biter

Ayak 26 kemik, 33 eklem, 20 kas ve 107 tendon ve ligamanın karmaşık bir eseridir. Tıpkı iskelet gibi ayak kemikleri de genç yaşta şekillendirilebilir ve esnektir. Sadece 14 ila 18 yıl sonra, ayak kemiklerinin hala büyük ölçüde oluşturulduğu kıkırdak kütlesi, tamamen katı kemiklere dönüşür. Ancak o zaman ayaklar tamamen gelişmiştir.
Bebeklerin yaşamın ilk yılında yürüyememesi, temel olarak ayak yapısı ve şekli nedeniyledir. Bebeğin ayağının tabanı düzdür. Bu aynı zamanda ayak kemiklerini çevreleyen kalın yağ pedleri nedeniyledir. Demek bebeklerin klasik bir düz ayağı var. Bu yastıklar, ayak bileklerinin henüz garanti edemediği ilk yürüyüş girişimlerinde destek görevi görür. 
Ayak ve ayak parmakları, eller ve parmaklar kadar hareketlidir. Çünkü her iki ekstremite neredeyse aynıdır. Baby - sağlıklı bacaklar Yetişkinlerin aksine, bebekler elleriyle olduğu kadar ayaklarını da kavrayabilirler. Ancak ayak tabanının yuvarlanması, ilk önce bebeklerin ve küçük çocukların öğrenmesi gerekir. Neredeyse tüm yüzeyle ayaklarını her zaman önüne koyarlar. Bu “tapsigen Çetesini” açıklar. Sadece on yaşlarında bir çocuk tıpkı bir yetişkin gibi kaçabilir.
Bebeklerin sağlıklı bacakları bir O şeklinde kavislidir ve bu nedenle vücut ağırlıklarını yaşamlarının ilk yılında taşımak için uygun değildir. Bu nedenle, çocuklar ayakta durmak, hatta yürümek için çok erken canlandırılmamalıdır. Aşırı yoğun testler, kasları henüz vücudu dik tutacak şekilde yapılmadığı için uzun vadede sırttaki ve bacaktaki iskelete zarar verecektir.

Bebek yürüyüşe dikkat edin: Çocuk doktorlarının çoğu, bu bağlamda bebek yürüyüşçülerine karşı da tavsiyede bulunur. Çocuklar kendi başlarına yürümeyi öğreniyorlar. Yürüteçler yalnızca gereksiz değil, aynı zamanda tehlikeli olabilir. Çocuklar ayağı kolayca çimdikleyebilir veya bükebilirler. Dahası, çocuklar yoldaki cihazlarla çok hızlılar, bacaklar geride değil. Hızla bu durumlarda bir şeyler oldu, çocuklar duramaz ve muhtemelen duvara süremezler.

Önemli olan:Çocuklar yeteneklerine göre pratik yapabilmeli ve eğitebilmelidir. Şimdiden bir sonraki gelişim adımına hazır olup olmadıklarını gösteriyorlar. Ve eğer biri veya diğer çocuk gelişiminde – ayakta durmak ve koşmak açısından – yüksek bir broşür değilse ve sadece birkaç ay sonra başlıyorsa … önemli değil! Belki “geç olgunlaşanlar” daha sonra daha sağlıklı ayaklara sahiptir. 

Şüphede: Her zaman çocuk doktoruna!

Ayrıca şunu da oku:

yalınayak mağazaları İyi koşu ayakkabılarını yapan nedir

Çocukların dışarıda kaygısız ve korumasız yalınayak çevresinde dolanabilmesi için leguanito yalınayak ayakkabılarımızı tavsiye ediyoruz:

Open chat