Shopping cart
0.00₺

Çok az sayıda çocuk ayak deformasyonuyla doğar. Çocukların ayaklarının ve çocukların bacaklarının gelişimi sırasında ayak deformasyonları elde edilebilir, örneğin eğer aşırı kiloluysa, egzersiz veya ayakkabı eksikliği doğru seçilmez.

Çocuk ayaklarının sağlıklı gelişimi

Ebeveynler yavrularının büyümesini çoğunlukla Argusaugen ile izler. Birçoğu endişeli çünkü çocuklarının düz ayakları, düz ayakları, içi boş ayakları ve O bacakları veya X bacakları var. Bununla birlikte, çoğu durumda, bu sözde “bacak” ve “ayak malformasyonları” çocuğun belirli bir gelişim evresinde oldukça normaldir.

Bebeğin ve çocuğun bacaklarının en baştan düz olması gerekmez ve olamaz, ancak normal, sağlıklı gelişiminde çok özel bir kalıp izler: O-bacağından X-bacağından düz bacağına – ailevi yatkınlığa bağlı olarak, bazen daha güçlü ve daha az belirgindir.

Bebeklerin O bacakları vardır, çocukların X bacakları vardır

Bir bebeğin yaşamın ilk aylarında O-bacakları vardır. Bu şekildedir çünkü yumuşak, şekillendirilebilir kemikler rahimdeki “çömelme” duruşuna uyum sağlar. Bir bebek daha sonra yürümeye başlarsa, bu “yanlış hizalama” aniden ortaya çıkar. Sadece yaşamın ikinci yılında, bu pozisyonu değiştirir ve daha sonra genellikle tam tersi olur.o bacaklar - x bacakları

Okul çağına kadar birçok çocuğun aniden X bacakları olur. 
İç dönme adı verilen çocuklar, bir bacağını veya her iki bacağını içeri doğru çevirir. Bu X bacaklı duruş, iki yaşın üzerindeki çocuklarda normaldir ve genellikle tabanlıkla tedavi edilmesine gerek yoktur. Yedinci yaş gününün etrafında bacaklar yavaşça uzamaya başlamalı ve düzleşmelidir. Bu işlem en geç onuncu doğum günü, en geç ergenliğe kadar tamamlanmalıdır. Bir gösterge olarak, şöyle diyebilir: 

 

Düz taban, taraklı ayak, vb Bunların hepsi normal!

Düz ayak - normal ayak

Çocuklarda düz veya taraklı ayakların oldukça normal olduğu zamanlar vardır. Bebek ayakları gelişmeye hazır.

İlk üç yılda neredeyse tüm çocukların düz ayakları vardır. Koşucular başlangıçta yaşamın ikinci yılının sonunda X bacaklara dönüşen O bacaklarına sahiptir. Aynı zamanda, burkulma ayağı pozisyonu da artar. Yaklaşık dört ya da beş yaşına kadar, birçok çocuğun bir düz tabanlığı vardır. Yani, topuk bacak ekseni ile ilişkili olarak dışa doğru bükülür ve ayağın boyuna kemeri düzleştirilir. Düz taban fizyolojiktir, gelişimsel olarak normaldir.   Nedeni başlangıçta yetersiz kas ve ligament desteğidir. Ayak kas sisteminin güçlendirilmesinin artması ile birlikte, batan bir bükülme ayağı genellikle kendiliğinden oluşur. Altıncı yılda, bacak ekseni neredeyse düz ve Düz taban daha sonra düzeltilmelidir.

Yine kısaca:

  • Yaşamın ilk üç yılında hemen hemen tüm çocukların düz ayakları ve O bacakları vardır.
  • İkinci yılın sonuna doğru, O bacaklar X bacaklar olur.
  • Yaklaşık dört ya da beş yaşına kadar, çocukların bir düz tabanı vardır. Düz taban gelişimsel olarak tamamen normaldir.
  • Ayak kas sisteminin güçlendirilmesinin artması ile birlikte, batan bir bükülme ayağı genellikle kendiliğinden oluşur.
  • Altıncı yılda, bacak ekseni neredeyse düzdür ve Düz taban daha sonra düzeltilmelidir.

Çocuk ayakları destekleyici olarak da bacak jimnastiği ile yardımcı olabilir – böylece tortular oluşmaz.

Son fakat en önemlilerinden: Çocukların koşturmasına izin verilmelidir. Farklı ivmelenmeler, frenleme, atlama sayesinde kaslar gelişir. En önemli şey çok basittir: Hareket! En iyisi ayrıca “yalınayak” – çocuklar için leguanito yalınayak ayakkabı ile korunan.

Gerçek bir yanlışlık durumunda ne yapmalı?

Ebeveynlerin daha sonra, eğer ayak ve bacak pozisyonları yaklaşık 7 ila 8 yılda yavaşça iyileşmezse endişelenmeleri gerekir. Ya da gerçekten aşırı bir form kurulur. Bununla birlikte, bir kural olarak, bu, çocuk doktoru veya ortopedi içinde tartışılır ve daha ileri önlemler – gerekirse – tartışılır ve başlatılır.

Ayrıca şunu da oku:

yalınayak mağazaları İyi koşu ayakkabılarını yapan nedir

 

 

Çocukların dışarıda kaygısız ve korumasız çevresinizde dolanabilmesi için leguanito yalınayak ayakkabılarımızı tavsiye ediyoruz:

Open chat