Shopping cart
0.00₺

Yalınayak yürümenin ağrı tedavisi ile ne ilgisi var?

Adam kas zincirleri arasında hareket eder. Bu ayak kasları ile başlar – ve sonra sefalet başlar. Ayakkabılar ayağın işlevini kısıtladığından, ayak kaslarımıza basıp kas iskelet sistemini kas dengesizliği içinde eğitir. Neden? Çünkü çoğu ayakkabı çok sıkı ve sağlamdır. Daha sonra ayakkabının içindeki ayak hareket edemez ve kas zincirinin servikal omurganın geri kalanı etkileşimlerinde rahatsız olur ve bu ağrıya neden olur. Biyokinematik bu noktada devreye giriyor.

Biokinematiğin kurucu babası, Walter Packi olarak da adlandırılabilir. Acıya uzun süre bağımsız, matematiksel olarak sağlam bir yaklaşımla cerrahi müdahale gerektirmeden tedavi etti. Bugün oğlu Wolfgang Packi, biyokinematik kliniğini yönetiyor ve Bad Krozingen’deki öncü tedavisine devam ediyor. Ayaklarımızdan başlayarak kaslarımızın etkileşiminin neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyor:

Wolfgang Packi, Biyoinematik Kliniği Genel Müdürü

Biyokinematik – bu ne anlama geliyor?

WP: Biokinematik, yaşam için biyo-alıntı ve hareket teorisi için kinematiktir. İnsan vücudu hareket eder. Hareket yolları bozulursa, kaslar sakince birlikte oynamadığı için bir arıza meydana gelir, bu acı ile ifade edilir. Eğer hatayı kasları tedavi ederek düzeltirseniz, ağrı yok olur.

Terapileriniz ayak problemi olan hastalara ne ölçüde yardımcı oluyor?

W. P.:insan ayak 26 kasları ve çok sayıda kemikler, tendonları ve eklemleri vardır. Bunların etkileşimi artık işe yaramazsa, çünkü ayak z. Örneğin, uzun süre yanlış ayakkabının içine zorla soktuysanız, ağrı sadece ağrıya değil vücudun diğer bölgelerine de neden olur.

Hangi şikayetlerle hastalarınız biyokinematik kliniğine başvuruyor?

WP: Genellikle sırt ağrısı, disk problemleri, migren, diz ağrısı ve menisküs yırtılması gibi tüm ağrı bozukluklarının yanı sıra, kulak çınlaması, baş dönmesi ve bazen de astım gibi diğer problemleri de tedavi ediyoruz. Temel olarak, kaslarla ilgili herhangi bir bozukluk.

Her birey vücudunu rahatsızlığı önlemek için önleyici olarak ne yapabilir? 

WP: Egzersiz, sağlığa atılan ilk adımdır, ancak doğru hareket anahtardır. İnsan vücudu her yöne hareket edebilmelidir, ileri, geri, sola ve sağa. Ayağa kalk, gövdesini geriye doğru hareket ettir, oturmanın tam tersini yap.

Klasik fizyoterapi ile Biokinematik Kliniğinin tedavileri arasındaki fark nedir?

WP: Aradaki fark hem tanı hem de tedavidedir. Kemikleri, kıkırdakları veya intervertebral diskleri ağrı nedeni olarak görmüyoruz, bu zedelenmiş kaslarda yatıyor. B. bir eklem üzerinde hareket eder. Bu kaslar, aktivasyon yoluyla gerçekleşen işlevlerini geri kazanmalıdır. Germe, masaj vb. Klasik fizyoterapide olduğu gibi, rahatlama en geçici olarak gerçekleştiğinden uygulanmaz.


Walter Packi ve leguano’nun kurucusu Helmuth Ohlhoff, uzun bir paylaşılan tarihi paylaşıyor. 

Packi, tabiki, korunan formda doğal yürüyüşü mümkün kılan leguano yalınayak ayakkabıların katalizörüydü. Yalınayak yürümek ayak kaslarının gelişimini teşvik eder ve böylece tüm kas-iskelet sistemini güçlendirir.

“ Yalınayak ayakkabı nedir ” adlı makalemizde korumalı yalınayak yürüyüşün faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin !

Open chat