Shopping cart
0.00₺

İyi Bir Bebek Ayakkabısı Ne İfade Eder?

Burada dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır, çünkü bebek ayakkabıları aynı değildir.

Her şeyden önce en önemlisi: Kalite ve kalıp olmazsa olmazımızdır. Başlangıç ayakkabıları esnek olmalı ve ayağa uymalıdır, başka türlü olmaz. Neden peki? Çocuk ne kadar küçük olursa kemikleri de o kadar yumuşak olur, buna ayak kemikleri de dahildir. Bir çocuğun kemik yapısının tam şeklini alması yıllar sürmektedir. Bundan dolayı çocukların ayakları bükülebilir ve biçimlenebilir haldedir. Bundan dolayı doğru ayakkabı seçimine dikkat edilmesi gerekir. Seçilen ayakkabı da bükülebilir ve biçimlenebilir olmalıdır. Çünkü çok küçük, çok büyük ve çok sıkı ayakkabılar çocuğun sağlıklı bir ayak gelişimi üzerinde olumsuz etkiye sahip olur. Çok küçük olan ayakkabılar ayağın yanlış durmasına neden olurlar. Çok büyük ayakkabılarda ayaklar “yüzer” ve çocuklar dayanak noktası bulmak için ayak parmaklarını kasarlar. Doğru başlangıç ayakkabısını bulmak için, satın alırken bazı kriterlere dikkat etmek daima önemlidir.

Genel olarak ne zamandan itibaren çocuklar ayakkabı giymelidirler?

Uzman çevrelerce bilinen ve alışılageldik fikir şu şekildedir: yalınayak yürümek en iyisidir – özellikle de “yürümeye yeni başlayanlarda.” Böylece bebeklerin ayakları yere yüzde yüz temas eder ve kısıtsız bir şekilde daha iyi bir duruşa sahip olur. Başlangıç ve hemen sonrası için kaymaz çorap giydirilebilir, bu çoraplar içerisinde çocukların ayakları gittikçe daha yeterli yürüme serbestliğine sahip olur.

Peki çocuk dışarı çıktığında ne yapmak gerekir? Çocuk kendi başına yürümeden önce ayakkabıya da ihtiyaç duymaz. Çünkü ayakkabı bebeğe ne ayakta dururken ne de yürürken yardımcı olur, ayakkabının görevi çocuğun ayağını sadece soğuk, ıslaklık ve yaralanma gibi dış etkenlerden korumaktır. Ayağın duruş ve destek ihtiyacı yoktur. Bundan dolayı optimal başlangıç ayakkabısı, ayağının hareketlerine uygun olandır. Doğru başlangıç ayakkabısı bu kriteri karşılamaktadır. Leguano firmasının leguanito modeli çocuk ayakkabıları, çocuğun  10 aylık olmasından itibaren çorap olarak giydirilebilir.

Şu 5 nokta iyi bir çocuk ayakkabısını ifade eder

  • Esnek ve yumuşak bir taban: İyi bir çocuk ayakkabısında en önemli şey esnek ve yumuşak tabandır. Bir elle herhangi bir güç kullanmadan eğilebilir olmalıdır. Çocuk, ancak bu şekilde ayağını eğmeyi öğrenir. Çünkü yürümeye yeni başlayan bir çocuk, alışıldık bir şekilde ayak tabanının tamamını yere koyarak adım atar veya ayağını öne atarak hareket eder.

Sert tabanlı ağır ayakkabılar engelleyicidir: Ayaktaki reseptörler zemini artık hissetmezler. Bu sıkı, “klasik” ayakkabıların aksine esnek bir taban yere adeta temas sağlar.

  • Düz taban: Ayakkabı sıfır tabana sahipse, en iyisi ayağın ayakkabı içerisinde mümkün olduğunca doğal durmasıdır.
  • Esnek dış malzeme: Makul bir tabanın yanı sıra dış malzeme de esnek olmalıdır. Bunun için özellikle yumuşak kumaşlar uygundur. Ayak ve parmaklar sıkışmaz. Bu durum, ayağın bütün yönlere serbestçe hareket etmesine olanak tanır.
  • Nefes alabilen malzemeler: Malzemelerin nefes alması, teri iyi emmesi ve başka yöne dağıtması gerekir. Havayı geçiren malzeme bununla birlikte cilt enfeksiyonlarından ve ayak mantarından korur.
  • İlave bir döşeme ya da tabanlığın olmaması: Ayakkabıda herhangi bir ilave döşeme ya da tabanlık olmamalıdır. Ancak bu şekilde ayak, serbestçe hareket edebilir ve iyi bir kas yapısı oluşturulabilir.

Optimal kalıp olmazsa olmazımızdır, bundan dolayı tam olarak ilk yıllarda fazla ayakkabı satılmaktadır, çünkü çocukların ayakları hızlı büyür.

İyi bir başlangıç ayakkabısı için listeyi buradan (NOT: Burada bir indirme linki olmalı)

İndirebilirsiniz

Birinci yıldan itibaren çocukların ayakları ortalama büyüme hızı:

1 mm / Ay

Çocukların ayak numaraları ne sıklıkta kontrol edilmelidir?

YAŞ                        KONTROL

1 -3 yaş                       3 ayda bir

3 – 6 yaş                     4 ayda bir

6 – 10 yaş                   4 ayda bir

Çocukların ayakkabı numaraları ne sıklıkta ölçülmeli ve ayakkabıları kontrol edilmelidir?

Küçük çocuklar, bir ayakkabının çok büyük ya da çok küçük olup olmadığını hissetmezler. Beyinde “ayakkabının sıktığına” dair algı sistemi henüz işlev görmemektedir. Sinir sistemi henüz yeni yeni gelişmektedir. Ayakkabı giyilip yüründüğünde çocuk düşmezse ayakkabının sıkıp sıkmadığı anlaşılır. Çocuklar, ciddi bir zarar görmeden çok dar ayakkabılarla yürüyebilirler.

Bundan dolayı düzenli bir kontrol oldukça önemlidir: Çocuğun ayakları büyüdü mü? Burada çocuğun kaç yaşında olduğu önemli bir rol oynamaktadır:

  • 1 yaşından 3 yaşına kadar ayakkabının uyup uymadığı 3 ayda bir kontrol edilmelidir.
  • 3 yaşından 6 yaşına kadar yılda üç kez kontrol etmek yeterlidir.
  • 6 yaşından 10 yaşına kadar 5 ayda bir kontrol etmek gerekir.

İlginç Gerçekler:

  • Bütün çocukların yüzde 50’sinden fazlası çok küçük ayakkabı giymektedir (Çocuk Ayakkabısı Araştırma Grubu, 2014)
  • “Alman Çocuk Ayağı Raporu” (Alman Ayakkabı Enstitüsü, 2009) araştırması için Postdam Üniversitesi işbirliğiyle 20.000 çocuğun ayağı bilimsel olarak ölçüldü. Sonuç çarpıcıydı: Ağırlıklı olarak çocuklar, çok küçük veya çok büyük ayakkabılar giyiyorlardı ki bu durum, ayak hasarlarına ve bunu takip eden hastalıklara (örneğin, düztaban, hatta daha sonraları baş ağrısı, eklem iltihaplanması veya omurga hasarları) neden olabilmektedir.

Ayakkabıda boşluk olması önemlidir

Ayakların boşluğa ihtiyacı vardır. Aksi halde doğru hareket edemezler. Ayaklar sıkışırsa, bu durum genellikle ayak başparmaklarının yanlış durduğu doğal olmayan bir parmak duruşuna neden olur.

Bunun sonucunda doğal yürüyüş engellenir, çünkü hareket düzeni değişmiş olur. Bu, sonraki zamanlarda kalça kemiği hasarlarına yol açabilir. Sırtın yanlış duruşu da bunun sonucu olabilir. Yukarıda sayılanları bir kez daha pekiştirmek gerekirse: İç ayakkabının ayaktan bir santimetre daha uzun olması önemlidir. Başparmakların sıkışmaması için başparmak alanı kesinlikle geniş ve yeterince yüksek olmalıdır. Ne üst taraftan ne de yan taraftan sıkışmalıdır.

Başlangıç ayakkabısı satın alımı – ama yanınızda çocuk olmadan

Ayakkabı satın almaya gitmeden önce çocuğun ayağının mukavvadan ya da kartondan yapılmış bir şablonu hazır bulundurulmalı ve bir santimetre fazlalık bırakılmış olmalıdır. Burada önemli olan, çocuğun ayağının tam olarak yayılmış olmasıdır. Bebekler genellikle ayak parmaklarını içeri doğru çekerler, ilk defa ayakkabı mağazasında ölçü alınırsa bu probleme neden olabilir.

Kesilmiş olan şablon sorunsuz bir şekilde tam olarak ayakkabıya uymalıdır. Doğru tarafta bulunmak ve çok küçük ayakkabı satın almamak için ayak uzunluğuna bir santimetre fazlalık bırakılmalıdır.

Genel
Önceki
İyi Bir Bebek Ayakkabısı Ne İfade Eder?
Sonraki
Leguano Felsefesi
Open chat