Shopping cart
0.00₺

Yaz saati yalınayak zamanı … Termometre üzerindeki sıcaklık tekrar yükseldiğinde, birçok yalınayak koşucu için doğada kendi tabanlarında tekrar tekrar hareket etme zamanıdır.

Neden yalınayak koşmak sizi mutlu ediyor?

Yaz boyunca yalınayak

Çıplak ayakla koşma kan dolaşımını uyarır. Güneş gerisini halleder. Güneş ışığı bir kişinin cildine çarptığında, vücut mutluluk hormonları denilen endorfin salgılar. Bunlardan biri serotonindir. Bu genel refahı artırır. Çıplak tabanlar serin zemini hisseder ve güneş ışınları vücudu ve zihni yeniler.

Sıcak mevsimde koşmak yalınayak vücudun duyularını bütünsel olarak uyandırır. Hava yolları temiz havayı soluduğunda, cilt ılık güneş ışınlarını emer, gözler yemyeşil bir çayır görür, o zaman zeminde yalınayak yürümek kadar şanslıdır. 

Çıplak ayakla yürüyenler bilinçli olarak yürürler ve bir kuş gibi özgür hissederler. Yalınayak koşucular omurgayı kaldırır ve doğal yoldan yürürler. Bu vücudu rahatlatır ve iyi şanslar hissi verir. Çünkü çıplak ayaklı antidepresan endorfinleri yürürken reseptörlerin ayak tabanlarındaki fiziksel uyarıcıları vücutta serbest bırakılır.

Sonuç

Geleneksel ayakkabılardan çıkın ve olabildiğince sık olarak yalınayak gidin. Bu sadece sizi mutlu etmiyor, aynı zamanda ayak kaslarını ve böylece tüm kas-iskelet sistemini de eğitiyor.

 

Open chat