Shopping cart
0.00₺

Norwin Stuffer yalınayak yürümeyi sever. Akrobatik eğitimini dışarıda yaparsa, leguano yalınayak ayakkabılarla korunmayı tercih eder.

leguano yalınayak ayakkabı Parkour

Norwin Stuffer, Köln’deki spor üniversitesinde spor bilimi okuyor. Bir arkadaşıyla birlikte “Doğal Sporcular” adlı bir hareket konsepti geliştirdi. Konsept basittir: temiz havada doğal antrenman, nerede olursa olsun. Bize eski kömür madeni Zollverein’e eşlik ettiğimizde neden leguano yalınayak ayakkabılarla yapmaktan hoşlandığını söylüyor.

leguano: Parkour sporu altında neler hayal edilebilir? 
NS: Parkour, Fransız “Parcour” undan bir neologism. Parkour’u işletenlere “traceur” denir (Fransızca: le traceur, “çizgi çeken”). Spor, Yamakazi adında bir grup genç Fransızdan evrimleşmiştir. Özellikle kentsel alanlarda, engellerin aşılması sanatıdır. Bu, duvarlar ve duvarlar gibi nesnelerle uğraştığınız ve çevre içinde en uygun şekilde hareket etmeye çalıştığınız anlamına gelir. Bununla birlikte, üstesinden gelinmesi gereken zihinsel engeller de vardır. Parkour ayrıca kendisiyle başa çıkma şeklidir.

leguano: Parkour’da hangi hareketler var? Onları ne sıklıkla eğitmek zorundasınız? 
NS: Ne sıklıkla antrenman yapmanız gerekmiyor. Birçoğu günlük yaşamlarına egzersizler ve hareketler uygular ve neredeyse her zaman pratik yapar.

leguano: Bu sporu ne zamandan beri yapıyorsun? 
NS:  Parkour 10 yıldan fazladır koşuyorum. Muhtemelen daha önce yaptım, ama o zamanlar olduğu gibi değildi.

leguano parkour ve tırmanma sırasında yalınayak ayakkabı

leguano: (resmi) şampiyonluk var mı?

NS.: Organize yapılar gittikçe artan şekilde parkour sahnesine geliyor. Yakında Olimpiyat disiplini olacak. Herkes istediğini tutabilir. Benim için, bu spor içinde hiyerarşileri olan sabit bir yapı gerekli değildir.

leguano: Parkour’u profesyonelce işletiyor musunuz? 
NS: Profesyonelliği Parkour’da tanımlamak zor, ama hala yıllarca süren deneyim ve eğitimim nedeniyle tutkulu ve evet, profesyonel olarak ilgilenen insanlardan biri olduğumu düşünüyorum.

leguano: Hangi genişlik ve yüksekliklerin üstesinden geliyorsunuz? 
NS: Atlamak veya ulaşmak istemediğim iniş çıkışlar var. Bu kesinlikle kendi sınırlarını belirlemek ve gerektiğinde üstesinden gelmek için Parkour’un merkezi bir parçasıdır.

leguano: Diğer sporlarda karşılaştırılabilir topluluklar var mı? 
NS: Patenci sahnesi gibi diğer sahnelerde birçok ortak nokta var. Ayrıca, bu sahne çok kendi kendine tasarlanmış, yani gruplar içinde buluşan, özgürce yapılandırılmış, kulüp üyesi değiller. Böylece biri sporu tamamen bağımsız olarak çalıştırabilir ve sabit yönetmeliklere bağlı değildir. Bu spora girme eşiği bu nedenle çok düşüktür ve yeni üyelerin doğrudan katılımına izin verir. Sadece ayakkabı ve antrenman kıyafetleri ile başlayabilirsin.

leguano: Parkour’u günlük yaşamınızda kullanıyor musunuz? 
NS: Kendimi sık sık günlük hayatta Parkour kullanırken buluyorum. Ben trene giderken dışarıya yürümek yerine bariyeri sallamayı tercih ederim. Merdivenlerden yürürken her zaman birkaç adımda atıyorum. Genel olarak, kentsel alan için tamamen farklı bir göz geliştirirsiniz, Parkour’u her yerde kullanma fırsatları görürsünüz.

leguano: Parkour’u hangi modelle tamamlıyorsunuz? 
NS: Şu anda kullandığım yeni modeli kullanıyorum :. Yüksek kesme mili ayak bileğini çevreler, ayak bileği yaralanmasına karşı koruma sağlar ve performans sırasında güvenli bir his sağlar. Çorap modelleri de mükemmel.

leguano yalınayak ayakkabı Parkour atlama

leguano: Leguanos’u sizin için bu kadar özel yapan şey nedir? 
NS: Bu nedenle, zemin hissi ve zeminle temas elbette Parkour’da ayaklarımızda sürekli durduğumuz için büyük bir sorundur. Koşmamız, sıçramamız veya dengelemeniz farketmez. Zemin hissi çok önemlidir, çünkü günlük yaşamda sadece düz bir zeminde yürümekten hoşlanmayız, ama bazen oldukça tanıdık olmayan yüzeylerde durur, dengeler ve aynı zamanda toprak isteriz. Firma olarak stant çok önemlidir.

leguano: “Geleneksel spor ayakkabılar” da antrenmandan farklı olan ne? 
NS:  Bu duygu harika. İkinci bir cilt gibi. Ayrıca, taban gözlerimde en uygun olanı: çok fazla yastıklama değil, tam olarak ne koştuğumu hissedebiliyorum. Tam olarak nereye bastığımı, neyi dengelediğimi hissediyorum. Bununla birlikte, birçok yüzeyde ihtiyaç duyduğum gerekli kavrama sağlar. Diğer ayakkabılarla karşılaştırıldığında, leguanos çok daha esnektir.

leguano: Çıplak ayakla da çalışıyor musun? 
NS: Ayrıca çıplak ayakla eğitmeyi de seviyorum, çünkü siz sadece yeraltı için tamamen farklı bir duygu geliştiriyorsunuz. Ve o zaman ayakkabının affedebileceği sıçramaları yapmayın, ancak daha sonra kendi sınırlarını da öğrenir. Ayrıca doğada pratik yapmayı da seviyorum, bu başka bir unsur.

leguano: Nasıl yalınayak gittin? 
NS: Zaten yalınayak ile kişisel bir ilişkim var. Bunu yapmaktan zevk alıyorum, ayak bileği için, ayağın stabilitesi için çok daha sağlıklı olduğuna tamamen ikna oldum. Doğada seyahat etmeyi seviyorum çünkü açık hava sporlarını da öğretiyorum. Çıplak ayakla koşmanın bütün insan organizması için daha sağlıklı olduğuna ikna oldum.

park turu sırasında leguano yalınayak ayakkabıleguano: Motivasyonun nedir? 
NS: Beni Parkour’da motive ediyor, çok yönlü. Yani, ne kadar süre eğitirseniz sürsün, fiziksel veya zihinsel olsun, kendiniz hakkında her zaman yeni bir şeyler öğrenirsiniz.

leguano: Ne sıklıkla ve ne kadar süre boyunca antrenman yapıyorsunuz? 
NS: Aslında her gün, şu anda haftada 1-2. Ayrıca Parkour aracılığıyla başka sporlar da buldum. Ancak parkurun güzelliği, antrenmanınızı bu kadar ücretsiz yapabilmenizdir. Aletlere veya başka insanlara ihtiyacınız yok, ancak her yerden başlayabilirsiniz.

leguano: Bazen ateşle oynar mısın? 
NS: Risk kelimesi parkour’da kesinlikle büyük bir rol oynuyor. Ateşle daha önce oynadığımı söyleyebilirim, ancak herkes ne hissettiğini, ne gibi bir risk almaya istekli olduğunu kendisinin ölçmesi gerekiyor.

leguano: Nereye enerjini çizim? NS : Çok eski bir kömür madeninde gibi bir ortam görürseniz, o parmaklar ve ayaklarda doğal beni kaşındırıyor Ama tırmanmaya şeylere şeyler denemek gibi, o zaman hissediyorum. Bu benim için dev bir oyun alanı gibi. 

leguano: Sporunuz için leguanos tavsiye eder misiniz? 
NS : Leguano’nun yalınayak ayakkabılarını yer altına hissetmeye değer verenlere tavsiye ederim. Doğrudan bir geri bildirim alırsınız, bu önemli, örneğin dengeleme yaparken.

leguano: Parkour a başlama fikriyle oynayan insanlara ne tavsiye edersiniz? 
NS : İlk ipucum her zaman spor hakkında tutkulu olan diğer insanları aramaktır. Topluluk sizi çok uzun bir yoldan taşır ve bu topluluk içinde hızla gelişirsiniz.

leguano: Cümleyi bitir: leguanos giyiyorsun çünkü 
NS: …… bu harika hissettiriyor ve yalınayak koşmanın mümkün olmadığı durumlarda mükemmel bir alternatif.

Norwin’i şu anda youtube kanalımızda bulabilirsiniz: Buraya tıklayın!

 

Open chat